Zima stanowi spore wyzwanie dla wszystkich zarządców miasta, a w przypadku stolicy jest ich wielu. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) pełni kluczową rolę, zlecając odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością 1500 km ulic oraz 3,5 miliona metrów kwadratowych przeznaczonych dla pieszych. Firmy, które realizują te zadania, są gotowe do działania przez całą dobę, zaczynając od połowy października i kontynuując przez kolejne pół roku.
Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta w Warszawie, podkreśla, że priorytetem w sezonie zimowym jest dynamiczne i skuteczne reagowanie, dostosowane do warunków pogodowych oraz stanu nawierzchni dróg i chodników. W celu minimalizacji wpływu niekorzystnych warunków meteorologicznych na funkcjonowanie miasta, niezbędna jest intensywna praca. Zadanie to ma duży wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców, funkcjonowanie komunikacji miejskiej i ruch drogowy. Działania podjęte w ciągu całego dnia mogą prowadzić do rozpoczęcia akcji zabezpieczania nawierzchni przed śliskością lub odśnieżania.
Na stołeczne dzielnice spada obowiązek odśnieżania około 1700 km ulic gminnych oraz 1,5 mln metrów kwadratowych terenów dla pieszych. ZOM zleca zimowe działania na ulicach obsługiwanych przez autobusy komunikacji miejskiej. W gotowości do wyjazdu na sygnał z ZOM jest ponad 300 pługów i posypywarek, które służą do oczyszczania dróg w przypadku intensywnych i długotrwałych opadów śniegu.
Około 100 kolejnych pługów i posypywarek pozostaje w dyspozycji służb dzielnicowych. ZOM zajmuje się także oczyszczaniem 3,5 miliona metrów kwadratowych terenów dla pieszych. To obejmuje 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych, części chodników nieprzylegających do nieruchomości, dojścia do metra, kładki i schody. Przy opadach śniegu i ryzyku gołoledzi, priorytetem są miejsca o największym natężeniu ruchu pieszych, takie jak węzły przesiadkowe.
W Centrum Dowodzenia ZOM przez całą dobę monitorowane są dane meteorologiczne oraz informacje ze stacji pogodowych rozmieszczonych na terenie stolicy. Kontrolerzy Zarządu Oczyszczania Miasta patrolują stolicę i sprawdzają w terenie rzeczywisty stan nawierzchni jezdni. Decyzje o rozpoczęciu, zakresie i rodzaju działań podejmowane są po kompleksowej analizie tych informacji.
Zimowe utrzymanie miasta to zadanie wielu instytucji. Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta, za zimowe oczyszczanie terenów odpowiadają urzędy 18 dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.