Zastanawialiśmy się, jak wygląda kondycja kręgosłupów najmłodszych, którzy zmagają się z noszeniem ciężkich plecaków. Postanowiliśmy przeprowadzić badanie w celu sprawdzenia tego zagadnienia. Niestety, otrzymane wyniki są zatrważające.

Wiceburmistrz Dzielnicy Wawer, Łukasz Jeziorski, spotkał się z Agnieszką Lang-Chlastą w celu podsumowania projektu pod nazwą „Badania przesiewowe w kierunku wykrycia wad postawy u dzieci w wieku 5 i 6 lat”.

Według przeprowadzonych badań, 159 dzieci (48%) w wieku 5 lat wymagało interwencji ze strony fizjoterapeuty lub/i lekarza ortopedy. Konieczne jest również zapewnienie im dalszych wskazówek dotyczących ćwiczeń i dalszej diagnostyki, aby zapobiec rozwojowi poważnych wad postawy takich jak skolioza.

W przypadku sześciolatków sytuacja jest nieco gorsza. Z badań wynika, że aż 153 dzieci (51%) wymaga interwencji specjalistów oraz dodatkowych ćwiczeń i badań diagnostycznych w celu zapobiegania poważnym wadom postawy.

Na tej podstawie możemy stwierdzić, że musimy działać już teraz. Wprowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych jest konieczne nie tylko w szkołach i przedszkolach, ale również w domach. Niestety brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia sprzyjają powstawaniu wad postawy już u dzieci w wieku przedszkolnym.

Z tego względu, kluczowe znaczenie ma wprowadzenie odpowiedniej ilości ruchu oraz ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych. Również regularne badania przesiewowe przeprowadzane co najmniej raz do roku są niezbędne dla zapobiegania tym wadom.

Badanie, które przeprowadziliśmy w Dzielnicy Wawer objęło aż 632 dzieci. Nasze wyniki pokazały nam, że powinniśmy rozszerzyć takie badania na kolejne placówki i przygotować specjalne programy edukacyjne.