„Czy dzieci mają prawo do udziału w konsultacjach społecznych? Gdzie powinienem zgłosić uszkodzoną ławkę? Jakie zadania realizuje urząd dzielnicy, a jakie spoczywają na barkach Rady m.st. Warszawy? Skąd mogę wypożyczyć bezpłatnie namiot na piknik sąsiedzki?” Na tego typu pytania odpowiada miejski przewodnik pod tytułem „Warszawa po mojemu”. Poradnik ten jest skierowany do mieszkańców stolicy, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak działa miasto, jak mogą angażować się w jego sprawy i współpracować z innymi mieszkańcami, aby zrealizować swoje pomysły.
Stolica Polski przechodzi dynamiczne zmiany. Intensywny rozwój infrastruktury idzie w parze z niezwykle silnym wzrostem zaangażowania warszawiaków, ich świadomości obywatelskiej i poczucia odpowiedzialności za najbliższe otoczenie. Nigdy wcześniej mieszkańcy Warszawy nie wykazywali tak dużego zainteresowania swoim miastem. Dziś pragną i mogą konsultować, oceniać miejskie projekty, a także aktywnie uczestniczyć w ich tworzeniu i wprowadzaniu w życie – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy.
Przewodnik „Warszawa po mojemu” może okazać się nieocenioną pomocą dla osób, które są nowymi mieszkańcami stolicy, ale również dla tych, którzy od dawna mieszkają w Warszawie. Dzięki przejrzystej strukturze publikacji, łatwo jest znaleźć potrzebne informacje. Ponadto, obszerny katalog narzędzi do współpracy i partycypacji społecznej inspiruje do podejmowania nowych inicjatyw.
To już nie pierwsza edycja miejskiego poradnika. Pierwsze wydanie pod tytułem „Niezbędnik Aktywnych Mieszkańców” ukazało się w 2014 roku i zdobyło uznanie wśród mieszkańców – zarówno indywidualnych jak i grup sąsiedzkich oraz organizacji pozarządowych. Najnowsza edycja „Warszawy po mojemu” dostępna jest na stronie urzędu miasta w formacie elektronicznym, a jej treść przetłumaczono na język angielski i ukraiński.