Pawilon Edukacyjny Kamień, ulokowany przy Wybrzeżu Puckim 1, serdecznie zaprasza na niecodzienne wydarzenie, które odbędzie się w sobotę 26 października. Od godziny 18:00 będą prowadzone warsztaty, spacery oraz wykłady, które mają za zadanie zainteresować uczestników nocnym życiem zwierząt i roślin drapieżnych. Do udziału w większości atrakcji można przystąpić bez konieczności płacenia i zapisywania się.

W ten szczególny dzień Pawilon Edukacyjny Kamień oferuje alternatywne obchody Halloween, bazujące na edukacji przyrodniczej. W ramach tej propozycji uczestnicy będą mogli podziwiać różnorodne gatunki stworzeń, które prowadzą aktywność głównie w nocy: sowy, nietoperze czy owady. Nie zabraknie również prezentacji dotyczących drapieżnych roślin. Po wypełnionym emocjami dniu będzie można odpocząć przy ognisku pod gwiazdami.

Wydarzenie rozpoczyna gra terenowa odbywająca się w godzinach 18:00-20:00 pod tytułem „Na tropie nocnych marków”. W trakcie tej przygody dorośli oraz dzieci będą odkrywać zwyczaje i tajemnice nocnych zwierząt. Na trasie gry uczestnicy będą musieli rozpoznać różne naturalne dźwięki i ślady pozostawione przez zwierzęta, a także przekonać się jak one reagują na światło. Zdobyte podczas gry fragmenty szyfru pozwolą na otwarcie specjalnej skrzyni z nagrodami.

W godzinach 20:00 i 21:00 odbędzie się wykład przyrodniczy pt. „Tajemnice sów”. Spotkanie z ekspertem pomoże zgłębić wiedzę na temat życia i polowań różnych typów sów, w tym płomykówki czy puszczyka mszarnego. Każdy zainteresowany jest zaproszony do wzięcia udziału w spotkaniu. Wstęp jest bezpłatny.

Spacer przyrodniczy „Pod osłoną nocy” odbędzie się dwukrotnie – w godzinach 18:00-20:00 oraz 20:00-22:00. Uczestnicy będą mieli okazję przemierzyć brzeg Wisły z przewodnikiem, który dzięki noktowizorom pokaże mniej znane stworzenia prowadzące nocne życie. Aby wziąć udział w spacerze konieczne jest wcześniejsze zapisanie się.

W godzinach 18:00-19.00 odbędzie się wykład przyrodniczy „Pułapki i trucizny – o roślinnym arsenale broni”, który pozwoli na poznanie tajemnic trujących i drapieżnych roślin, wykorzystywanych od wieków jako lekarstwa lub trucizny. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jakie gatunki roślin drapieżnych występują w Polsce i jakie strategie przetrwania stosują.

Począwszy od godziny 18:00 będzie funkcjonowało stoisko edukacyjne pt. „Sekrety nocnej przyrody”. Na stoisku uczenie się stanie prawdziwą przygodą – uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat natury, która budzi się do życia po zmierzchu. Będą mieli okazję dowiedzieć się, które zwierzęta są aktywne nocą, jakie specyficzne przystosowania posiadają i co czyni je unikalnymi na tle innych gatunków. Można będzie porównać rozpiętości skrzydeł różnych sów, dotknąć ich piór oraz zrozumieć metody badania migracji tych ptaków. Dodatkowo zainteresowani będą mogli skorzystać z noktowizorów do obserwacji przyrody oraz urządzeń do wykrywania nietoperzy. Ciekawostki o nocnym życiu przyrody poszerzą wiedzę uczestników.