Na terenie dzielnic Ursynów, Mokotów oraz Białołęka w Warszawie planowane jest wzniesienie trzech nowych obszarów zielonych. W miejscach tych zasadzone zostaną setki drzew i tysiące krzewów, tworząc naturalne oazy w sercu miasta. Największy z planowanych parków zajmie powierzchnię 13 hektarów.
Park linearny, który ma powstać nad Południową Obwodnicą Warszawy na Ursynowie, będzie ważnym korytarzem ekologicznym o znaczeniu dla całego miasta. Jego zadaniem będzie połączenie terenów Skarpy Warszawskiej z Lasem Kabackim oraz Parkiem im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Całość tego projektu obejmować będzie obszar o powierzchni 12,5 ha. Obecnie trwają prace nad pierwszym fragmentem parku, który znajdzie się pomiędzy ul. Stryjeńską a al. KEN. Planowane jest posadzenie tam 330 drzew, w tym dębów szypułkowych, klonów zwyczajnych czy grabów pospolitych, a także 3,5 tys. krzewów. W strefie rekreacyjnej znajdować się będzie między innymi podświetlana fontanna posadzkowa oraz ogród deszczowy. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 42 miliony złotych, a prace mają zakończyć się w 2026 roku.
Kolejnym planowanym parkiem jest zieleniec przy ul. Suwak na Mokotowie. Ten dwuhektarowy obszar, wcześniej silnie zurbanizowany i pełniący funkcje przemysłowe, ma szybko przekształcić się w naturalny zakątek dla mieszkańców i pracowników okolicznych biur. W parku tym zaplanowano montaż 60 ławek, 12 leżaków i 6 hamaków. Koszt całej inwestycji to 4,8 mln zł, a jej zakończenie planowane jest na koniec tego roku.
Ostatnim z nowych projektów jest Park Żerański na Białołęce. Znajdujący się na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego park ma nawiązywać do przemysłowego charakteru terenu. Na jego terenie znajdować się będą między innymi bulwar, pawilon usługowy z funkcją gastronomiczną czy place zabaw dla dzieci. Ważnym celem w tym projekcie jest zachowanie oraz wprowadzenie nowych nisz ekologicznych. Całkowity koszt realizacji tego parku to niemal 56 milionów złotych. Prace mają zakończyć się w II kwartale 2025 roku.