Współpraca Fundacji Rozwoju Edukacji dla Przemysłu i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie przyniosła niezwykle cenną publikację. Zebrano i dokładnie przeanalizowano korespondencję Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina, tworząc książkę zawierającą listy wymieniane przez tę dwójkę wybitnych naukowców w latach 1911-1932. Jest to nie tylko pierwsza tego typu publikacja, ale również projekt, który otrzymał wsparcie finansowe od Miasta st. Warszawa.

Skłodowska-Curie i Einstein byli nie tylko wybitnymi uczonymi, ale również przyjaciółmi, którzy darzyli się wzajemnym szacunkiem. Ich korespondencja składa się z 32 listów, które dają nam wgląd w ich życie codzienne, relacje oraz dyskusje na temat badań naukowych i sytuacji nauki europejskiej. Książka jest nie tylko dokumentem historycznym, ale również dowodem na ich przyjaźń i podziw dla siebie nawzajem.

Publikacja ta została pozytywnie przyjęta zarówno przez naukowców, jak i przez rodzinę noblistki. Wnuczka i wnuk Skłodowskiej-Curie, prof. Hélène Langevin-Joliot oraz prof. Pierre Joliot, przyznali, że czytanie tych listów to dla nich wzruszające doświadczenie. Ta unikalna kolekcja listów jest dostępna do zakupu w sklepie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Freta 16 w Warszawie.

Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski, wyraził swoje uznanie dla projektu, podkreślając, jak ważne jest dla miasta wspieranie nauki i kultury. Uważa, że ta publikacja jest doskonałym przykładem tego, jak pisane słowo może łączyć ludzi i przekraczać bariery czasu i przestrzeni.

Listy te pokazują różnice w stylach pisania obu uczonych – Skłodowska-Curie była powściągliwa i pragmatyczna, podczas gdy Einstein był bardziej ekspresyjny, ale zawsze pełen szacunku dla Skłodowskiej-Curie, która była od niego starsza o 12 lat. Ich wspólne zamiłowanie do nauki sprawiało, że nawet w listach dotyczących innych spraw zawsze dodawali nowinki ze świata fizyki.

Fascynujące jest również zaangażowanie Einsteina i Skłodowskiej-Curie w problemy społeczne i polityczne ich czasów. Oboje byli członkami Komisji Międzynarodowej Współpracy Intelektualnej przy Lidze Narodów w Genewie. Einstein był sceptycznie nastawiony do międzynarodowego porozumienia ze względu na rosnący antysemityzm w Niemczech, ale Skłodowska-Curie z determinacją i nadzieją próbowała go przekonać o potrzebie takiego porozumienia dla dobra nauki i rozwiązania problemów ludzkości.

Projekt wydawniczy, który rozpoczął się w październiku 2023 roku, był prowadzony przez dr Ewę Łabno-Falęcką, prezeskę Fundacji Rozwoju Edukacji dla Przemysłu. Rok później do zespołu dołączyło stołeczne Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, które stało się współwydawcą publikacji. Obecnie trwają prace nad angielskojęzyczną wersją książki, planowaną do wydania na wiosnę tego roku.