Od 19 marca 2025 roku obowiązują zmienione przepisy, które wprowadzają wydłużenie urlopu macierzyńskiego oraz świadczenia rodzicielskiego dla rodziców, których pociechy urodziły się przedwcześnie lub miały przy urodzeniu bardzo niską masę. Wprowadzone zmiany dotyczą również dzieci, które po porodzie musiały przejść leczenie w szpitalu [1].

Zgodnie z uaktualnionymi regulacjami ustawa o świadczeniach rodzinnych[2] precyzuje, że w sytuacji narodzin dziecka:
1) Przed 28. tygodniem ciąży lub z masą ciała nie przekraczającą 1000 gramów, okresy korzystania ze świadczenia zwiększają się o jeden tydzień za każdy tydzień hospitalizacji dziecka do 15. tygodnia po porodzie;
2) Między 28. a 37. tygodniem ciąży i masą ciała przekraczającą 1000 gramów, okresy korzystania ze świadczenia zwiększają się o jeden tydzień za każdy tydzień hospitalizacji dziecka do 8. tygodnia po porodzie;
3) Po 37. tygodniu ciąży i pobycie w szpitalu, pod warunkiem co najmniej dwudniowego pobytu dziecka w szpitalu po porodzie, z tym że pierwszy z tych dni musi przypadać w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie, okresy korzystania ze świadczenia zwiększają się o jeden tydzień za każdy tydzień hospitalizacji dziecka od 5. dnia do 8. tygodnia po porodzie.

Warunkiem przedłużenia okresu korzystania ze świadczenia rodzicielskiego jest posiadanie zaświadczenia wydanego przez szpital, w którym leczono dziecko. Dokument ten powinien zawierać informacje dotyczące czasu pobytu dziecka w szpitalu oraz dane dotyczące wieku ciążowego i masy urodzeniowej dziecka.

Zaktualizowane przepisy mają zastosowanie również do osób, które miały prawo do korzystania ze świadczenia rodzicielskiego lub korzystały z niego w momencie wejścia w życie zmian. Prawo do wydłużenia okresu świadczenia będzie ustalane na wniosek osoby uprawnionej do jego otrzymywania, złożony nie później niż do końca miesiąca następującego po upływie okresu, na który zostało przyznane.

Możliwość przedłużenia świadczenia jest dostępna tylko raz i tylko dla osoby, która ma prawo do otrzymania świadczenia. Dlatego rekomendowane jest złożenie wniosku zaraz po upływie 8 lub 15 tygodni od urodzenia dziecka, aby uwzględnić cały czas jego pobytu w szpitalu.

Do wniosku o przedłużenie świadczenia należy dołączyć zaświadczenie ze szpitala, w którym przebywało dziecko oraz oświadczenie drugiego rodzica, że nie będzie korzystał z urlopu macierzyńskiego/tacierzyńskiego oraz z możliwości jego wydłużenia.

[1] Ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024, poz. 1871)
[2] Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2024, poz. 323)