Dnia 5 marca 2023 odbył się Bieg Tropem Wilczym w Warszawie.

Była to już 11 edycja i jedno z ogólnopolskich wydarzeń, w którym od lat chętnie uczestniczą biegacze, którzy chcą upamiętnić Żołnierzy Wyklętych. Bieg Tropem Wilczym staje się coraz popularniejszy i przyciąga wielu biegaczy.

Historia Biegu Tropem Wilczym odbywającego się w Warszawie

Pierwsza edycja biegu miała miejsce w 2013 roku. Wydarzenie zostało zorganizowane przez grupę działaczy społecznych i pasjonatów, którzy chcieli pobiec, aby upamiętnić i docenić działania Żołnierzy Wyklętych. To właśnie oni działali w latach 1944-1963 w obrębie granic przedwojennych RP.

Zostali pozbawieni różnych praw, byli prześladowani, a także mordowani. Na samym początku pierwsza edycja była bardziej wymagająca w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Jedynie wzięło w niej udział 50 ochotników. Fundacja Wolność i Demokracja wspierała tą inicjatywę i pomogła rozwinąć jej skrzydła na szerszą skalę.

Bieg Tropem Wilczym w Warszawie – 5 marca 2023

Ta edycja była wyjątkowa, ponieważ wydarzenie obchodziło swoje dziesięciolecie. To od pomysłu mniejszej grupy pasjonatów wszystko się zaczęło.

Bohaterami biegu w tym roku byli Alicja Wnorowska, która wykonywała pracę tajnego agenta, a także służyła na rzecz Brygad Wywiadowczych AK oraz sierżant Józef Franczak, który brał udział w wielu zamachach oraz walczył w szeregach ZWZ-AK-WiN. Alicja Wnorowska została skazana na karę śmierci w ósmym miesiącu ciąży. Jednak będąc w celi więziennej po urodzeniu syna dokonano zmian w wyroku na dożywotni pobyt w więzieniu. W 1955 roku jej wyrok został zmieniony na karę 10 lat pozbawienia wolności i w tym samym roku wyszła z więzienia. Natomiast Józef Franczak poległ z bronią w walce dnia 21 października 1963 we wsi Majdan Kozic Górnych.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9.00 powitaniem uczestników. Następnie była możliwość rozgrzania się przed wystartowaniem. Biegi były na dystans 10 km, 1963 m oraz 5 km. Uroczyste zakończenie wydarzenia nastąpiło o godzinie 14.00. Bieg Tropem Wilczym miał miejsce na osiedlu Fort Bema, ul. Jerzego Waldorffa. Każdy biegacz otrzymał pamiątkową koszulkę oraz kolekcjonerski medal na mecie.