W Polsce mamy do czynienia z sytuacją, gdzie tysiące maluchów, z różnorodnych powodów, nie mają innej możliwości jak tylko bycie podopiecznymi placówek opiekuńczo-wychowawczych. W stolicy naszego kraju, Warszawie, liczba tych dzieci dochodzi do blisko 700. Pracownicy tych instytucji dokładają wszelakich starań, aby zapewnić swoim podopiecznym optymalne warunki do rozwoju. Niemniej jednak, dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka kluczowa jest obecność rodziny.

Zdaniem ekspertów, każdy z nas ma potencjał, aby stać się rodzicem zastępczym. Co jest do tego potrzebne? Przede wszystkim chęć niesienia pomocy innym, pragnienie przyczynienia się do czyjegoś dobra i gotowość na podjęcie odpowiedzialności za opiekę nad dzieckiem, które tej opieki potrzebuje. Nie ma tutaj znaczenia, czy kandydat na rodzica zastępczego jest już rodzicem biologicznym, czy nie. Również jego stan cywilny czy wykonywany zawód nie mają wpływu na możliwość objęcia tej niezwykle ważnej roli.

Jednakże, rodzina zastępcza to nie jedyny sposób, w jaki można pomóc dzieciom pozostawionym bez opieki. Jeżeli czujesz, że dobro tych maluchów jest dla Ciebie ważne, ale z różnych przyczyn nie jesteś w stanie pełnić roli rodziny zastępczej na pełen etat, istnieje możliwość zostania wolontariuszem lub rodziną zaprzyjaźnioną dla jednego lub więcej dzieci.

Pomocną dłoń wypełniają również instytucje takie jak Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie, które chętnie udzielają informacji na temat możliwości wsparcia dzieci pozostawionych bez opieki.