Historia Warszawy jest długa i często okrutna. Jednym z pozytywnych wydarzeń historycznych mających miejsce w stolicy Polski jest podpisanie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku.

Był to jedyny w historii Polski akt ustawodawczy mający charakter konstytucyjny. Dzięki niemu na krótki czas wprowadzone zostały w Polsce rządy konstytucyjne. Niestety nie trwały one długo, gdyż niedługo później Polska została zaatakowana przez Rosję.

Konstytucja 3 Maja

Warto na samym początku wyjaśnić, że Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który obradował od 1788 roku. Trwało to przez okres czterech lat. Konstytucja ta była odpowiedzią na kryzys, jaki ogarnął nasz kraj po klęsce wojny z Rosją oraz zaburzeniach wewnętrznych. Co istotne, wprowadziła ona między innymi podział władz na trzy gałęzie.

Mowa tutaj o królu, Senacie oraz Izbie Poselskiej. Co więcej, Konstytucja 3 Maja gwarantowała nie tylko wolność osobistą czy wolność słowo, ale także wolność prasy i wyzwania. Była też jednym z pierwszych dokumentów prawnych na świecie, które wprowadzały tego typu zasady. Polska w tamtym okresie zasłynęła w całej Europie dzięki uchwaleniu Konstytucji.

Polska w XVIII wieku

Okazuje się, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja było ogromnym wydarzeniem dla naszych rodaków. Polacy w XVIII wieku mieli wielkie nadzieje na przyszłość swojego kraju. Warszawa, jako stolica Polski, była wtedy miejscem wielu uroczystości.

W tamtym czasie miało miejsce bardzo dużo parad z okazji uchwalenia Konstytucji. Warto jednak wiedzieć, że rządy konstytucyjne trwały w Polsce krótko, gdyż zaledwie kilka lat. Spowodowane to było tym, że w 1792 roku Polska została zaatakowana przez Rosję. Atak ten doprowadził do II rozbioru naszego kraju. Warto jednak wiedzieć, że Konstytucja 3 Maja pozostała bardzo istotnym symbolem walki o wolność oraz demokrację w Polsce. Co roku z jej powodu obchodzi się w naszym kraju święto narodowe.

Obecnie w stolicy Polski można zwiedzać Muzeum Konstytucji 3 Maja. Przedstawia ono historię uchwalenia Konstytucji, a także wprowadzenia jej zasad w życie. Muzeum Konstytucji 3 Maja jest odwiedzane przez licznych turystów nie tylko z Polski, ale też z wielu innych krajach.