Most pieszo-rowerowy, który przerzucony jest nad rzeką Wisłą, przyciągnął już około 200 tysięcy osób w ciągu pierwszego tygodnia od jego otwarcia. Ta nowa przeprawa stworzona dla mieszkańców Warszawy i turystów szybko zyskała popularność, co zauważalne było szczególnie podczas weekendu jego inauguracyjnego użytkowania oraz podczas świąt wielkanocnych.

Most ten, będący pierwszym tego rodzaju obiektem w stolicy, o długości 452 metry, połączył centrum miasta ze stroną praską. Został on oddany do użytku publicznego 28 marca, zaledwie po dwóch latach realizacji projektu, a więc miesiąc wcześniej niż pierwotnie planowano. Podczas wieczornego spaceru inauguracyjnego, obecny był m.in. prezydent miasta, Rafał Trzaskowski, a towarzyszyły mu tłumy mieszkańców Warszawy.

Pomost opiera się na siedmiu żelbetowych podporach i na lewym brzegu Wisły rozszerza się na dwie rampy, które przekraczają bulwary przy Wybrzeżu Kościuszkowskiego. Konstrukcja, której szerokość jest zmienna, w najwęższym miejscu ma 6,9 metra, a nad wodą rozszerza się do 16,3 metra.

Nowa przeprawa nie tylko ułatwia komunikację w mieście, ale ma również walory rekreacyjne. W dwóch miejscach konstrukcja mostu jest szersza, co pozwala pieszym i rowerzystom na bezpieczne podziwianie panoramy Warszawy, a szczególnie jej zabytkowego centrum wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z myślą o tych chcących odpocząć, konstrukcję wyposażono w drewniane siedziska.

Nowy most nie tylko skrócił dystans pomiędzy centrum Warszawy a jej lewobrzeżną częścią, ale również zbliżył te dwie strony miasta symbolicznie. Przejście przez most pieszo zajmuje około 6 minut, natomiast rowerzyści pokonują go w 2 minuty. Po jego otwarciu oraz rewitalizacji ulic Okrzei i Ząbkowskiej, most stanie się nowym punktem orientacyjnym – praskim odpowiednikiem Traktu Królewskiego.