Wydarzeniem, które po raz pierwszy ukaże nam zarówno znane, jak i nieodkryte zakątki kultury żydowskiej na linii otwockiej, jest inicjowany przez twórców Lubliner Festival – Festiwalu Kultury Żydowskiej w Lublinie, Sztetl Falenica. Motywacją do stworzenia nowego festiwalu były sukcesy czterech poprzednich edycji imprezy w Lublinie, których organizatorzy postanowili przenieść do świata kultury żydowskiej w Falenicy i sąsiednich miejscowościach.

Wydarzenie to będzie niekomercyjne, o regularnym charakterze, wpisujące się w kontekst społeczno-kulturalny linii otwockiej. Główne założenia Sztetl Falenica koncentrują się na krzewieniu i propagowaniu szeroko zrozumianej palety kultury, historii i tradycji żydowskiej, a także na poszukiwaniu jej punktów zbieżnych z kulturą polską i europejską. Dodatkowo, festiwal będzie stanowił istotny element pielęgnacji pamięci o historii Falenicy, getta tam utworzonego oraz roli, jaką odgrywała kultura żydowska w kształtowaniu dzisiejszej tożsamości tego miejsca. Dążeniem organizatorów jest, aby ta pamięć stała się bodźcem do poszukiwania przyszłości oraz motywacją do budowy pozytywnych relacji opartych na wzajemnym szacunku. Istotnym elementem festiwalu będzie także aktywizacja społeczności lokalnej poprzez zaangażowanie jej w odkrywanie historii swojej małej ojczyzny.

Rok 2023 zostanie zdominowany przez tematykę związaną z pamięcią o Holokauście. W ramach festiwalu odbędzie się wiele wydarzeń dedykowanych tej tematyce. Oprócz warsztatów, spotkań i pokazów filmowych, goście będą mogli uczestniczyć w czterech koncertach, które stanowią główne punkty programu: Symcha Keller i Przyjaciele: Z głębokości wołam do Ciebie Panie – muzyka chasydzka, Żydowskie miasteczko, Wieczór szabatowy. Hawdala, Od serca do serca – Wiera Gran.