Warszawa zdecydowanie nie zwalnia tempa w inwestycjach dotyczących modernizacji i rozwoju systemu wodociągów i kanalizacji. Dzisiaj podpisano umowę dotyczącą projektu oraz budowy nowych instalacji na obszarze Wawra. Planowany termin finalizacji prac to niespełna 2 lata, a efektem będą nowe magistrale, kanały i przepompownie ścieków. Wartość podpisanej umowy to ponad 83 mln złotych.

Wawer jest obiektem szczególnego zainteresowania, jeśli chodzi o inwestycje wodociągowe i kanalizacyjne. W latach 2019-2023 Wodociągi Warszawskie zrealizowały tam szereg zadań, które umożliwiły podłączenie do miejskiej sieci wodociągowej ponad 1745 posiadłości oraz do kanalizacji jeszcze dodatkowych 1691 nieruchomości.

Jak podkreślał Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy, dotychczas inwestycje w sieć wodociągowo-kanalizacyjną pochłonęły już ponad 2 mld złotych, z czego blisko 200 mln złotych przeznaczono na działania w samym Wawrze. W wyniku tych działań, udało się zbudować około 100 km nowej sieci. Dzisiejsza umowa na kwotę przekraczającą 80 mln złotych oznacza nowe możliwości podłączenia do sieci dla kolejnych mieszkańców Wawra.

Prezes MPWiK, Renata Tomusiak, zaznaczyła również, że Wawer jest kluczowy w planach inwestycyjnych firmy. Zgodnie z nimi, firma stara się stale aktualizować i rozszerzać zakres inwestycji, pozostając w granicach dostępnych środków finansowych.

Dzięki umowie z firmą INSTALNIKA, więcej mieszkańców Wawra będzie miało dostęp do miejskiej sieci. Inwestycja obejmować będzie budowę przepompowni ścieków o wydajności 216 litrów na sekundę przy ulicy Skalnicowej oraz kanalizacji sanitarnej wzdłuż ulic Skalnicowej, Wał Miedzeszyński, Trakt Lubelski i Strzygłowskiej. Ponadto powstaną nowe odcinki magistral wodociągowych. Łącznie długość nowej sieci kanalizacyjnej wyniesie ponad 5 km, a sieci wodociągowej – ponad 6 km.

Sławomir Potapowicz, Wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy, wyjaśnił znaczenie inwestycji dla mieszkańców i przypomniał o programie dotacyjnym na podłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Miasto udziela dotacji w wysokości 6 tys. złotych, a w latach 2019-2023 przeznaczyło na ten cel ponad 4 mln złotych.

Obecnie jednak wielu mieszkańców nie skorzystało z możliwości podłączenia do sieci, mimo że warunki do tego są. W Wawrze jest to aż 3571 zabudowanych nieruchomości w przypadku sieci wodociągowej oraz 2288 nieruchomości jeśli chodzi o sieć kanalizacyjną. Burmistrz dzielnicy, Norbert Szczepański, zachęca do skorzystania z takiej możliwości i podkreśla znaczenie tej inwestycji.

Zgodnie z planami inwestycyjnymi, do roku 2030 na terenie Wawra powstaną kolejne 199 km kanałów i 126 km wodociągów, co będzie kosztować około 235 mln złotych.