Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na urlopy i długie weekendy, które są dla nas okazją do odwiedzenia malowniczych miejsc naszego kraju. Majowe święta to czas, kiedy wielu z nas planuje wyjazdy. Jednakże, szukanie idealnej oferty pobytu może prowadzić do spotkania z oszustami. Dlatego chcielibyśmy podać kilka wskazówek, na co uważać przy rezerwowaniu pobytu, aby uniknąć potencjalnego rozczarowania oraz straty finansowej.

Przed wyruszeniem na kilkudniowy urlop, często poszukujemy najlepszych ofert zakwaterowania, biorąc pod uwagę prywatne kwatery, pensjonaty, apartamentowce czy hotele. Po znalezieniu atrakcyjnej oferty, rezerwujemy daty i wpłacamy zaliczkę – rodzaj gwarancji dla obie stron. Właściciel obiektu ma pewność, że gość się nie rozmyśli, a gość ma zapewnienie, że pokój będzie na niego czekał. Niestety, po przybyciu na miejsce okazuje się czasem, że adres wynajętego mieszkania to zwyczajny dom mieszkalny lub puste pole, a wynajmujący nie odpowiada na telefony. Takie sytuacje są wynikiem oszustwa na tzw. kwaterę.

Oszuści umieszczają na internetowych portalach aukcyjnych lub na spreparowanych stronach internetowych, fałszywe ogłoszenia o miejscach noclegowych w popularnych miejscowościach turystycznych. Oferty te często wydają się niezwykle atrakcyjne – charakteryzuje je doskonała lokalizacja, niska cena, zdjęcia luksusowych apartamentów czy urokliwych domków oraz zapierające dech w piersiach widoki z okien. Niemniej, są sposoby, aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę oszustów.

Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić jest sprawdzenie, czy dany obiekt znajduje się w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich. Inne miejsce do sprawdzenia to urzędy gmin, które prowadzą ewidencję obiektów świadczących usługi hotelarskie. Urzędy gmin zazwyczaj są dobrze zorientowane w przedsiębiorcach, którzy świadczą usługi hotelarskie na terenie ich gminy i mogą udzielić cennych informacji.

Do przestrzegania zasad należy: porównanie cen wynajmu podobnych ofert; korzystanie z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców; sprawdzenie, czy wybrany obiekt faktycznie istnieje i zebranie jak najwięcej informacji na jego temat; nie ufanie opinii zadowolonych klientów dostępnym na stronie internetowej obiektu, gdyż mogą one być spreparowane; nie podejmowanie pochopnych decyzji pod presją czasu; zachowanie wszystkich dokumentów związanych z transakcją, w tym przelewy, e-maile. Pamietajmy o tych prostych zasadach, aby być bezpiecznym w cyfrowej rzeczywistości.